Google, 1 Kasım 2020 İtibari ile Reklamlara Yüzde 5 Ek Maliyet Ekleyecek.

Google, Türkiye’de 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren yayımlanan reklamlar için ek yüzde 5‘lik kesinti yapmaya başlayacağını duyurdu. Sadece Türkiye’de değil, Birleşik Krallık ve Avusturya’da için de farklı yüzdelerde kesintiler yapılacak.

 

Şirket bu ülkelerde yayımlanan reklamlar için kesilen fatura ve ekstrelere yeni bir ek ücret ekleyecek. Şirket yaptığı bilgilendirmede Türkiye ve diğer bölgelerde bu ücretleri neden eklediğini de şu cümlelerle açıkladı:

“Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir. Avusturya ve Birleşik Krallık’ta DST ücreti, bu ülkelerdeki yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanmaktadır.

Bu yeni ücretler kullanıcıları ağırlıklı olarak Google Ads aracılığıyla satın alınan reklamlar tarafında etkileyecek. Eğer belirtilen ülkelerde reklam yayımlıyorsanız, bu reklamlar için sizden ücret alınacak.”

Ek ücretlerin tahsilatı nasıl yapılacak?

 

Bu konuyla ilgili ücretler, faturanızda veya ekstrenizde her ülke için ayrı bir satır ögesi olarak gösterilecek. Ayrıca kullanıcılar bu ücretleri Google Ads hesabının “İşlemler” bölümünde de görebilecek.

 

Manuel ödeme yöntemiyle ödeme yapıyorsanız bu ücretler, ödemenizin tamamı harcandıktan sonra alınacak. Örneğin, Türkiye’de yayımlanan reklamlar için 5 TL Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse ve 100 TL’lik yeni bir ödeme yaparsanız reklam göstermek için 95 TL krediniz oluyor. Bu nedenle kullanılabilir bakiyeniz de 95 TL olarak görünüyor.

Fikirleştirme ve Değerlendirme

Ürün Tasarımı Süreci (Product Design Sprint)

Kapsam Belirleme Oturumları (Scoping Session )

Kullanıcı Deneyimi İnceleme (UX Review)

Araştırma ve Geliştirme (Research and Development)

Ürün
Tasarımı

Ürün Tasarımı (Product Design)

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX Design)

Web Geliştirme

Mobil Geliştirme