Web Tasarımı Nedir?

Web Tasarımı Nedir?

Tasarım, fikir toplama ve bir amaç için belirli prensiplerin rehberliğinde estetik olarak düzenleme ve uygulama sürecidir. Web tasarımı içeriği, son kullanıcıların internet üzerinden bir web tarayıcısı yardımı ile internet üzerinden erişebilecekleri elektronik web sayfalarında sunulan bilgiler bütünüdür.

 

Web Tasarım Ögeleri

 

Web tasarımı, aşağıdaki birçok ögeyi kullanmaktadır:

 

Düzen: Grafiklerin, reklamların ve metnin düzenlenme şeklidir. Web dünyasında ana amaç görüşün bir bakışta aradıkları bilgileri bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu, tasarımın dengesini, tutarlılığını ve bütünlüğünü korumayı içerir.

 

Renk: Renk seçimindeki amaç müşteriye göre değişir; siyah-beyaz tasarım basit olabilir, bir kişinin kişiliğini veya bir kuruluşun markasını web uyumlu renkler kullanarak gösterir.

 

Grafikler: Grafikler, web tasarımını geliştiren logolar, fotoğraflar, küçük resimler veya simgeler içerebilir. Kullanıcı dostu olması için, web sayfasının rengiyle ve içeriğiyle çalışarak, sıkıştırılarak yüklenmesi için yavaş bir şekilde yerleştirilmeleri gerekir.

 

Yazı Tipleri: Çeşitli yazı tiplerinin kullanılması web sitesi tasarımını geliştirebilir. Çoğu web tarayıcısı, yalnızca “güvenli web siteleri” olarak bilinen belirli sayıda yazı tipini okuyabilir, bu nedenle tasarımcınız genellikle yaygın olarak kabul edilen grup içinde çalışır.

 

İçerik: İçerik ve tasarım, sitenin mesajını görseller ve metinlerle geliştirmek için birlikte çalışabilir. Yazılı metin, okuyucunun kafasını karıştırmamak ve istediklerini vermek için sitede kalmaları için her zaman uygun ve yararlı olmalıdır. İçerik, arama motorları için optimize edilmeli ve alakalı anahtar kelimeler dahil, uygun uzunlukta olmalıdır.

 

 

Kullanıcı Dostu Web Tasarımı Oluşturma

 

Bir siteyi güzel ve görsel olarak çekici kılan web tasarımının temel unsurlarının yanı sıra, bir web sitesinin de her zaman son kullanıcıyı göz önünde bulundurması gerekir. Kullanım kolaylığı, aşağıdaki faktörlere dikkat edilerek sağlanabilir.

 

Gezinme: Web tasarımındaki site mimarisi, menüler ve diğer gezinme araçları, kullanıcıların nasıl göz atıp aradıklarını dikkate alarak oluşturulmalıdır. Amaç, kullanıcının ihtiyaç duydukları bilgileri verimli bir şekilde bulmalarını kolaylaştırarak site içinde kolayca hareket etmelerine yardımcı olmaktır.

 

Multimedya: Tasarımdaki ilgili video ve ses uyarıcıları, kullanıcıların bilgileri kavramalarına yardımcı olabilir. Böylece anlayışı kolay ve hızlı bir şekilde geliştirebilir. Bu, ziyaretçileri web sayfasında daha fazla zaman geçirmeye teşvik edebilir.

 

Uyumluluk: Web sayfasını, farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde eşit derecede iyi çalışacak şekilde görüntülemeyi artırmak için tasarlayın.

 

Teknoloji: Teknolojideki gelişmeler tasarımcılara her zaman taze, dinamik ve profesyonel olan web tasarımına izin vererek hareket ve yenilik ekleme özgürlüğü verir.

 

İnteraktif: Tasarımda yorum kutuları ve fikir anketleri ekleyerek aktif kullanıcı katılımını arttırın. E-posta formları ve bültene kaydolmaları ile kullanıcıları ziyaretçilerden müşterilere dönüştürün.

Fikirleştirme ve Değerlendirme

Ürün Tasarımı Süreci (Product Design Sprint)

Kapsam Belirleme Oturumları (Scoping Session )

Kullanıcı Deneyimi İnceleme (UX Review)

Araştırma ve Geliştirme (Research and Development)

Ürün
Tasarımı

Ürün Tasarımı (Product Design)

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX Design)

Web Geliştirme

Mobil Geliştirme