YouTube Bumper Reklamları

Kısa Hikayelerle Büyük Etki Yaratma – 6 sn.

YouTube’un Bumper reklamları, günümüzün görüntüleme alışkanlıkları çerçevesinde tasarlanmış altı saniyelik reklamlardır. Bu makalede, çok küçük bir reklamın nasıl büyük bir etki yaratabileceğini göstermek için, bu tür reklamların performansıyla ilgili yürütülen bir çalışmadan elde edilen bilgileri paylaşacağız.

 

Dünyanın dört bir yanında yaşayan kullanıcılar her gün bir milyar saatlik YouTube içeriği izliyor. Bu, videoların farklı cihazlarda tüketilme biçiminde yaşanan köklü değişikliğin, izlenme süresi üzerindeki büyük etkisini gösteriyor. Bu sorunsuz cihazlar arası erişim, reklamverenler için yeni fırsatlar yarattı. Kitleler hâlâ daha uzun reklam biçimleriyle etkileşimde bulunmaya istekli olsa da markaların, reklamın görülmesini ve dikkat düzeyi yüksekken tutarlı bir marka deneyimi sunulmasını garantiye almak amacıyla daha kısa, etkili mesajlarla manevra yapabilmesi gerekiyor. Bu nedenle YouTube, günümüzde izleyicilerin mobil cihazlara öncelik verdiği bu ortamda reklamverenlerin dikkat çekmesine olanak tanıyan altı saniyelik yeni bumper biçimini kullanıma sundu.

 

Altı saniyelik bumper reklamlar, markanın iletmek istediği mesajları hızlı ve etkili bir şekilde aktaran mükemmel bir vasıta. TrueView ve Google Preferred gibi mevcut biçimleri tamamlar nitelikte olan bumper reklamlar kapsamlı bir kampanya stratejisinin bir parçası olarak kullanıldığında markalar için ek erişim ve etki sağlayabilir. Hatta, Mart 2017’deki, dört reklamı konu alan ABD Google/Eye Square denemesine göre Bumper reklamların takip ettiği TrueView ücretli görüntülemeleri, yalnızca TrueView reklamlarına kıyasla reklam hatırlanabilirliğinde dikkate değer ölçüde bir artış elde edilmesini sağladı.1 Bugün, yüzlerce bumper reklamın analizinden derlediğimiz bazı en iyi uygulamaları sizlerle paylaşacağız.

 

1. Basit tutun: Kısa ve öz olmak her zaman daha iyidir

Bumper reklamla, hikayenizi anlatmak için çok kısa bir süreniz vardır. Bumper reklamlar, en uygun seçeneğin kısa ve odaklı bir mesaj iletmek olduğu durumlarda izleyicilere ulaşmak için tasarlanmıştır. Kolayca özümsenebilmeleri için reklamlar, karmaşık mesajlarla aşırı derecede doldurulmamalı ve reklam öğeleri basit tutulmalıdır.

Sıklıkla yapılan hatalardan biri, reklamda çok fazla metin kullanmaktır. 130’dan fazla reklam öğesi özelliğinin incelendiği 400’ü aşkın çalışmayı analiz ettiğimizde, Tata ‘nın bu reklamında olduğu gibi, aksiyon yüklü reklam öğelerinin daha yüksek Reklam Hatırlanabilirliği ve Marka Bilinirliği ile ilişkili olduğunu tespit ettik.

 

2. Ürünü kısa ve çarpıcı bir şekilde sergileyin

Yararlanabileceğiniz sadece altı saniyeniz olduğunda, genellikle 30 saniyelik bir reklama dahil ettiğiniz bileşenlerin tümünü (hikaye, ürün bilgisi, kısa açıklamalar ve markalama) eklemek için vaktiniz olmaz. Yaptığımız analizde, 6 saniyelik süre zarfında ürün resmi gösterilen bumper reklamların daha yüksek Reklam Hatırlanabilirliği artışı sağladığını gördük. Dolayısıyla, zamandan en iyi şekilde yararlanmak amacıyla, şu örnek PurinaHuttenkase ve Renault reklamlarındaki gibi, ürününüzün ekranda belirgin şekilde göründüğünden emin olun.

 

3. Tanıtın, güçlendirin ve hatırlatın

Altı saniyelik reklamlar çok yönlüdür ve daha büyük bir medya stratejisine kolayca entegre edilebilir. Daha uzun bir kampanya videosunun teaser’ı olarak kullanıldığında bumper reklamlar ilgi uyandırabilir ve yaklaşan ürün lansmanları veya duyuruları konusunda beklenti oluşturabilir ya da basılı veya açık hava reklam kampanyalarını güçlendirmek için mükemmel bir yol olabilir. Mountain Dew‘un bu bumper reklamındaki gibi dikkat çekici görseller, daha uzun bir kampanya reklam öğesini etkili şekilde hatırlatabilir veya Heineken‘ın bu örnek reklamında olduğu gibi gizem ve beklenti oluşturabilir. Son olarak, daha uzun TrueView veya Google Preferred reklamlarının izleyicilerini takip bumper reklamlarla yeniden hedefleyerek, kampanya mesajını pekiştirip güçlendirebilirsiniz.

Bumper Reklam

Bumper reklamların süresi yalnızca altı saniye olduğu halde, oluşturduğu etki olağanüstü olabilir. Araştırmamız, bu reklamların performansının temel marka metrikleri açısından iyi olduğunu gösteriyor. Geçen yıl dünya çapında analiz ettiğimiz 489 bumper reklam kampanyasının %61’inin marka bilinirliğinde, tüm kampanyalar genelinde ortalama %9’luk bir oranla ciddi bir artış sağladığını keşfettik. Reklam hatırlanabilirliğine dair performans ise daha da iyiydi: 605 çalışmadan elde edilen analiz, 10 bumper reklamdan 9’unun tüm kampanyalar genelinde ortalama %38 artış elde edilmesini sağladığını gösterdi.4

 

Bumper reklamlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız veya ilk kampanyanızı oluşturmaya hazırsanız, YouTube Playbook‘ta tüm reklam biçimlerimizle ilgili kapsamlı bilgiler bulabilirsiniz.

Fikirleştirme ve Değerlendirme

Ürün Tasarımı Süreci (Product Design Sprint)

Kapsam Belirleme Oturumları (Scoping Session )

Kullanıcı Deneyimi İnceleme (UX Review)

Araştırma ve Geliştirme (Research and Development)

Ürün
Tasarımı

Ürün Tasarımı (Product Design)

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX Design)

Web Geliştirme

Mobil Geliştirme