Responsive Web Tasarım Nedir? Neden Önemlidir?

Günümüzde responsive web tasarım, tablet ve mobil cihaz kullanım oranı artışından sonra dünyada olduğu gibi ülkemiz için de web sitelerinde kullanılmaya başlamıştır. Responsive tasarım ile hazırlanan bir web sitesi; masaüstü, tablet, mobil cihaz, tv gibi bir çok platformda uygun çözünürlükte tam gözükmesine yarayan tasarım çeşididir. Cihazlara göre web sitenin görüntüsünün değişmesine yardımcı olan bu duyarlı tasarım, gelişmiş 4 çözünürlük boyutlarında hazırlanmaktadır. Web sayfanızın akıllı telefon ve tablet için ekran uyumsuzluğu sorununu responsive tasarım hazırlayarak giderebilirsiniz.

 

Mobil destekli sayfalar SEO için de yararlıdır. İnternet kullanıcıların bir çoğu telefonda Google üzerinde yaptığı aramalarda açılan sitelerin içeriklerinin tam gözükmemesinden dolayı Google, yaptığı son güncellemelerinden birisi olan Google Mobile Friendly Update ile arama sonuçlarını iyileştirmek için bir adım attı. Mobile Friendly güncellemesinden sonra mobil web siteleri arama sayfası sonuçlarında üst sıralara çıktı. Artık bir web sitesi sadece masaüstü için değil mobil ve tablet cihazlar için de uyumlu olmalıdır. Responsive web tasarım seo açısından önemli bir rol oynuyor. Biz “Ankara responsive webtasarım” hizmeti vermeye devam ediyoruz. Ankara şehrinde responsive web site yok denilecek kadar az sayıda.

 

Web tasarımcılar responsive tasarım ile daha esnek web siteleri ve tüm cihazların ekranına optimize edilmiş sadece masaüstü çözünürlüğü ile sınırlı olmayan bu duyarlı tasarım çeşidini gün geçtikçe tüm sitelerde uyguluyor.

 

Responsive tasarım nedir? Ne işe yarar?

 

Web sayfanın masaüstü versiyonunda olan resimler, fontlar ve yazıların tablet ve mobil cihazlarda küçülüp ekrana uygun boyutlarda olmasına yarıyor. Responsive olan web site ister büyük bir televizyonda açın isterseniz telefonda aynı kalitede tamamı okunur ve görünür yapıya sahip ölçeklendirilmiş tasarımlardır. Bir web sitesi için hazırlanan 4 ekran çözünürlüğünde CSS ve HTML kodlarından oluşan tasarıma responsive tasarım diyoruz. Bu tasarımlar eski sitelerde mevcut değildir. Ekran dışına çıkan site görüntüleri hem ziyaretçi için sayfadan çıkış sebebidir hem de Google gibi arama motorlarında ilk sayfa sonuçlarında çıkma hayalini suya düşürmektedir. Responsive duyarlı tasarım olan bir web sitesinde gezerken ekrana zoom yapma gereksinimi duymazsınız tüm yazılar açık ve net okunacak şekilde hazırlanır.

 

Responsive tasarım nasıl yapılır?

 

Duyarlı web tasarım son bir kaç yıl içinde çok değişti. Mobil cihaz kullanımları artınca telefonda sorunsuz çalışacak bir web sitesi hazırlamak şart oldu. Duyarlı web tasarım mobil cihazlar, tablet ve masaüstü ekranlarında ayrı çözünürlüklerde çalışacak web sitesi oluşturmak biraz CSS ve HTML kod bilgisi gerektiriyor. Duyarlı tasarım çıkana kadar web sitelerin geneli masaüstü ve dizüstü bilgisayar çözünürlükleri için tasarlanmıştı. Web tasarımcıların, yeni nesil medya takip olarak mobil ve tablet kullanımı arttığından dolayı ürettikleri responsive web tasarım sayesinde tüm cihazlarda okunan, büyük yazılar gözükebilen, resimlerin ve sitenin sorunsuz şekilde açıldığı tasarımlar hazırlamaya başlandı. Artık iş dünyası da gelişip internete taşındığı için kurumsal web site tasarımı da responsive duyarlı tasarım olması gerekiyor.

 

Responsive tasarım ekran boyutları

 

Mobil Telefon
320 x 480 px çözünürlük

Tablet
768 x 1024px çözünürlük

Notebook – Netbook
1024 x 768px çözünürlük

Masaüstü bilgisayar
1680 x 1050px çözünürlük

 

Duyarlı tasarım yukarıdaki çözünürlük listesine göre hazırlanır. Ekran çözünürlüğü açılan cihaza göre sitenin yazıları, resimleri ve görünümü otomatik boyutlandırır. Bu özel tasarım tekniği ile web sitenizin açılmayan cihaz kalmasın diye düşünülmüş duyarlı tasarımlardır. Normal bir siteyi duyarlı tasarımla harika bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Responsive web tasarım testi

 

Bir web sitesinin responsive tasarım olup olmadığını buraya tıklayarak test edebilirsiniz. Açılan sitede yukarıdaki sol kutuya web site adresinizi yazıp GO tuşuna bastıktan sonra ortada olan masaüstü, tablet ve mobil cihazların ikonlarına tıklayarak yazdığınız sayfanın tüm cihazlardaki çözünürlük görünümlerini kolaylıkla görebilirsiniz.

Fikirleştirme ve Değerlendirme

Ürün Tasarımı Süreci (Product Design Sprint)

Kapsam Belirleme Oturumları (Scoping Session )

Kullanıcı Deneyimi İnceleme (UX Review)

Araştırma ve Geliştirme (Research and Development)

Ürün
Tasarımı

Ürün Tasarımı (Product Design)

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX Design)

Web Geliştirme

Mobil Geliştirme